Back to Insights

2021 Yılında Türkiye'de Sağlık Sektöründe Neler Oldu?

27.12.2021

Kıymetli meslektaşlarımız, paydaşlarımız ve değerli okuyucular,

CBC Hukuk Bürosu olarak temel odak alanlarımızdan biri olan sağlık hukuku ve uyumu konusunda sağlık sektöründe ulusal ve uluslararası pek çok paydaş ile iş birliği gerçekleştiriyor ve bu alanların ayrı bir uzmanlık gerektirdiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, bu çalışmaya dahil olan ekip arkadaşlarımızla beraber hem ülkemizdeki hem dünyadaki gelişmeleri takip ediyor ve bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyoruz.

İlaç, tıbbi cihaz, besin takviyesi, klinik araştırmalar ve kozmetik gibi farklı dalları ve dinamikleri olan sağlık sektöründe sadece var olan mevzuat bilgisiyle sınırlı kalmayıp holistik bir bakış açısıyla keşif ve Ar-Ge aşamasından ürün son tüketiciye ulaşana kadar tüm ekosistemi takip ediyoruz.

Özellikle Avrupa Birliği regülasyonlarına uyum faaliyetlerinin yansıması ve teknolojik gelişmelerin de katkısıyla başta ilaç ve tıbbi cihaz olmak üzere 2021 yılı ve COVID-19 pandemisi her sektörde olduğu gibi sağlık alanında da pek çok değişikliğe ve yeni uygulamaya ev sahipliği yaptı. Bununla beraber, devletlerin üzerindeki sağlık giderlerinin artması, maliyet düşürücü yeni uygulamaları getirmekte; bunun yansıması olarak firmalar artan rekabet ve düşen karlılıklarını yönetebilmek için farklı modellerle çözüm ve iş birliklerine yönelmektedirler.

CBC Hukuk Bürosu olarak 2021 yılı içerisinde hem mevzuat hem de denetleyici ve düzenleyici kurulların vermiş olduğu kararlar arasından firmaların faaliyetlerinde önem arz ettiğini düşündüğümüz konuları siz kıymetli sektör paydaşlarımız için bir araya getirdik.

Gerek yabancı yatırım ve gerekse yerel üretim açısından Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan ve git gide daha da önem kazanan sağlık sektörü için çalışmaya ve bilgiyi paylaşıp birbirimizden öğrenmeye devam etmek dileğiyle.

Herhangi bir sorunuz, yorumunuz veya katkınız olması halinde bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sağlık 2021 broşürümüze buradan ulaşabilirsiniz.